Top 5: Tradicionalne Martinove jedi na Ptujskem

Top 5: Tradicionalne Martinove jedi na Ptujskem
Deli na:

Ptuj kot najstarejše slovensko mesto slovi že od nekdaj po odlični in raznovrstni kulinariki, predvsem pa po odličnih vinih in vinski tradiciji. Bogata in raznolika domača kuhinja pride do izraza ob kakšnih prazničnih dneh kot je npr. Martinovo ali god sv. Martina iz Toursa († 11. november 397). Gre za praznik, ki sega daleč v čas pred Kristusom, čeprav ima videz cerkvenega. Čaščenje sv. Martina je na Ptujskem zelo razširjeno in velja tudi za mali pust. Praznuje se predvsem kot praznik vina, saj je po ljudskem izročilu namreč to dan, ko ˝sv. Martin iz mošta dela vin˝. V tem času so tudi mize bogato obložene, zato smo za vas pripravili nekaj tradicionalnih Martinovih jedi na Ptujskem.

1. Bučna juha

bučna juha

Buče različnih sort so na Ptujskem v kulinariki že dolgo priljubljene, na naš prostor pa prišle v 18. stoletju.  Najbolj so bile priljubljene na kmetih v 19. stoletju prav na Štajerskem, sčasoma pa so kot jed prešle tudi na obloženo mizo. Pripravljajo se na različne načine za malico, glavno jed ali sladico, med tradicionalne jedi pa sodi tudi bučna juha, ki jo na Ptujskem največ pripravljajo v jesenskem času, predvsem pa v času Martinovega. Oglej si podrobnosti…

2. Pečena gos

pečena gos

Kot že povedano je poseben čas na Ptujskem prav gotovo Martinovo, ko se mošt spremeni v mlado vino, na domače mize pa se kot obredna jed postreže pečena gos. Podoba sv. Martina je namreč upodobljena z gosjo, saj legenda pravi, da so ga izdale, ko se je skril med njimi, ko so mu hoteli sporočiti izvolitev za škofa. Oglej si podrobnosti…

3. Dušeno rdeče zelje

rdeče zelje

V jesenskih slavjih in pojedinah so se naši poganski predniki zahvaljevali bogovom za dobro letino, hkrati pa naslavljali priprošnje za ponovitev obilja v prihodnjem letu. Med tradicionalne Martinove jedi na Ptujskem sodi tudi dušeno rdeče zelje. Nekateri ga imenujejo tudi vinsko zelje in je klasična prikuha k pečenemu mesu, zlasti k perutninski  pečenki (gos, raca, piščanec). Oglej si podrobnosti…

4. Martinovi mlinci z ocvirki

mlinci

Ljudje na kmetih na Ptujskem so ohranili veliko tradicionalnih jedi, ki jih dandanes uveljavljajo in ponujajo številne gostilne in turistične kmetije. Med takšnimi so tudi stare močnate jedi med katere uvrščamo tudi mlince, ki so pravzaprav ostanek prastarih nekvašenih kruhov (presnecev). Največkrat jih gospodinje na Ptujskem pripravljajo prav za Martinovo, zato se jih je prijel tudi vzdevek Martinovi mlinci. Oglej si podrobnosti…

5. Pečena jabolka

pečena jabolka

Pečena jabolka so zelo preprosta sladica z nadevom, ki so jo pripravljale že naše babice. Osvežilna in sočna ter topla ali hladna so se na Ptujskem pogosto pripravljala tudi v času Martinovega. Oglej si podrobnosti…

Viri

  • Metličar Mojca v sodelovanju z društvi kmetic, podeželskih žena, deklet in gospodinj, Bogastvo okusov podeželja, društvo Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah, Ptuj 2014
  • Grum A., Slovenske narodne jedi, Založba CZNG, Ljubljana 1978
  • Ivačič I., Kuharska knjiga , Mohorjeva družba, Celje 1965
  • Foto: Boris Farič, pixaby.com
  • http://www.las-bogastvopodezelja.si

Fotografija je zaščitena! Za dovoljenje kopiranja ali objave lahko zaprosite na info@discoverptuj.eu.