Buče različnih sort so na Ptujskem v kulinariki že dolgo priljubljene. V virih je zaslediti (botanik Heinz Brucher), da so buče gojili že pred 15.000 leti, za prehrano pa so jih imela že indijanska ljudstva v Ameriki. Uporabljali so jih tudi kot posode za shranjevanje vode in živil ali celo kot glasbila. Buče so na naš prostor prišle v 18. stoletju in sčasoma prešle tudi v jedi na obloženo mizo. Najbolj so bile priljubljene na kmetih v 19. stoletju na Štajerskem, danes pa jih največ pridelajo v SV Sloveniji. Iz buč se na Ptujskem pridela tudi veliko odličnega bučnega olja, skozi obdobja pa so se v kulinariki tod razvile nekatere jedi, ki veljajo tudi za tradicionalno lokalno posebnost. Pripravljajo se na različne načine za malico, glavno jed ali sladico. Med tradicionalnimi jedmi je tudi bučna juha, ki jo na Ptujskem največ pripravljajo v jesenskem času, predvsem pa v času Martinovega.
Sestavine
- 250 g mesa buč
- 1 čebula
- 5 dl vode
- 20 g masti ali olja
- 1 jedilna žlica kisle smetane
- sol, poper
Priprava
Za bučno juho narežemo bučo na manjše kocke. Nasekljano čebulo popražimo na nekaj žlicah masti ali olja, da ostekleni. Bučno meso nastrgamo ali naribamo, dodamo k čebuli, začinimo in pražimo. Zalijemo z navadno vodo in na zmernem ognju kuhamo približno 20 minut. Ko se zelenjava zmehča, juho gladko pretlačimo ali zmeljemo s paličnim mešalnikom. V juho vmešamo kislo smetano in jo po okusu začinimo s poprom in soljo. Juho serviramo v globoke krožnike in takoj postrežemo.
Viri
- Metličar Mojca v sodelovanju z društvi kmetic, podeželskih žena, deklet in gospodinj, Bogastvo okusov podeželja, društvo Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah, Ptuj 2014
- Foto: Paxabay.com
- http://www.las-bogastvopodezelja.si