Stari običaji ob praznikih in vsakdanjikih na Ptujskem so nadvse zanimivi ter so vselej povezani tudi s tradicionalnimi jedmi. Pust je bil svoj čas simbolni začetek novega leta in čas, ko so na kmetih častil dobro letino in si z obilno bogato obloženo mizo za pusta želeli obilje tudi v novem letu. Omenjeni običaji na Ptujskem se odvijajo še danes, o tem pa pričajo številne maske, ki so se ohranile in obilna jedača ter pijača, ki spremljata za mnoge, že kar pravi ljudski praznik. Za vas smo izbrali najboljše tradicionalne pustne jedi na Ptujskem, ki so jih pripravljali že v starih časih.
1. Ptujska kurentova juha
Ptujska kurentova juha spada med najzanimivejše jedi na Ptujskem, njen nastanek pa je razmeroma malo preučen. Osnoven recept je moč zaslediti le v peščici starih kuharskih knjig, prav tako pa je omenjeno juho moč dobiti le v času Kurentovanja in to v najboljših ptujskih restavracijah kot je Restavracija Ribič. Oglej si podrobnosti …
2. Pustni krofi
O pustnih krofih kroži kar nekaj pripovedk in legend. Med zanimivejšimi je ta, da je v daljni preteklosti nesrečno zaljubljena kuharica pripravljeno testo namesto v pečico pomotoma vrgla v vročo mast in tako iznašla krofe. Krofi so sprva bili le praznična pustna jed iz kvašenega testa, ocvrti na maslu, svinjski masti ali olju, nadev krofov pa je bila večinoma marmelada. Krofi so del tradicije tudi na Ptujskem in so nepogrešljiv spremljevalci pustnega časa. V tem času ne manjkajo v nobeni hiši, možno pa jih je dobiti tudi v vseh ptujskih pekarnah. Oglej si podrobnosti …
3. Ocvirkovka (špehovka)
Pri bogati izbiri jedi na Ptujskem se enostavno moramo ustaviti tudi pri ocvirkovki, ki jo ponekod v nekaterih vaseh imenujejo tudi špehovka. Gre zelo okusno in enostavno jed, ki jo gospodinje na Ptujskem pripravljajo v zimskem, posebej pa v pustnem času. Njen izvor ni znan je pa po nekaterih virih veliko starejša jed od pustnih krofov. Nekdaj so gospodinje na pustni torek celo tekmovale med seboj, katera bo imela boljšo. Na Ptujskem si jo je mogoče naročiti pri kmetijah s kmečkim turizmom, ki jo pripravljajo na svojstven način in z veliko ljubezni do tradicije. Oglej si podrobnosti …
4. Krvavice (kašnate klobase)
Včasih so bile na podeželju koline težko pričakovan praznični dan in del tradicije. Na koline so bili povabljeni sorodniki in sosedje, ki so prav vsi poprijeli za delo, gospodinja pa je poskrbela, da na ta dan na mizi ni manjkalo dobrot. V dediščini slovenske kulinarike predstavljajo koline s pestro paleto izdelkov zares veliko bogastvo, med kulinarične posebnosti, ki ima na Ptujskem prav posebno mesto pa spadajo tudi krvavice oziroma kašnate klobase. Te je moč na Ptujskem dobiti v boljših gostilnah in restavracijah ter kmetijah s kmečkim turizmom. Oglej si podrobnosti …
5. Krhki pustni flancati
Na Ptujskem smo v preteklosti poznali najrazličnejše vrste kruha, najbolj dragocen in najmanjkrat na mizi pa je bil beli kruh iz katerega so se razvili tudi razni t.i. boljši kruhki. Nekateri med njimi so bili posebno oblikovani ali okrašeni z raznimi motivi iz narave in življenja. V to skupino spadajo tudi krhki flancati, ki so na Ptujskem posebej priljubljeni. Mnoge gospodinje jih pogosto pečejo prav v času pusta zato veljajo zraven pustnih krofov za pravo posebnost. Oglej si podrobnosti …
Viri
- Metličar Mojca v sodelovanju z društvi kmetic, podeželskih žena, deklet in gospodinj, Bogastvo okusov podeželja, društvo Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah, Ptuj 2014
- Grum A., Slovenske narodne jedi, Založba CZNG, Ljubljana 1978
- Ivačič I., Kuharska knjiga , Mohorjeva družba, Celje 1965
- Foto: Boris Farič, Črtomir Rosić (Ptujska kurentova juha)
- http://www.las-bogastvopodezelja.si